Wednesday, October 29, 2014

October Grocery total $134 for family of 4!



While I technically did not need to buy anything more than a gallon of milk, eggs and a couple loaves of bread, I wanted to purchase a little additional things for variety in meals.

We scored big time at the farmers market last day of the year sale where one table in particular had reduced prices to a lovely all time low. This photo here cost a total of $17  and that bag of potatoes is at least 25 pounds and the bag of apples was about a 10 pound bag!

I then went to Save a Lot down the street from the farmers market and purchased an additional $70 in meats and supplies for chili and spaghetti making.

This brings the grand total for the month to spending only $134 in groceries! This included all three meals in the day.

Our dinners we had were:


2.) Bacon, Scrambled Eggs, Toast and rosemary diced potatoes

3.) Pan Seared Lemon Peppered Talipia,  with Baked Potatoes and Sour Cream and Fried Cabbage

4.) Stuffed Meatless Peppers

5.) Blueberry Pancakes

6.) Meat loaf, mashed potatoes, green beans

7.) Spaghetti

8.) Chili

9.) Blueberry Pancakes

10.) Flax seed, Apple Pecan muffins with Boiled Eggs and fresh carrot sticks

11.) Burritos with homemade re-fried beans

12.) Creamy Salmon Bok Choy Casserole

13.) Scalloped Potatoes, Tomato Sandwiches and Apple Crisp

14.) Baked lemon peppered chicken, cheesy garlic bread (using hot-dog buns needing used up) tossed green and tomato salad, acorn squash, watermelon

15.) White bean soup

This is what I can remember from memory anyhow as it does seem I forgot what I made a few nights. But this gives you a good general idea of what we eat for dinners on a fairly small grocery budget.

Breakfasts consist of bananas and cream, oatmeal,  corn flakes,left over muffins or homemade granola.

Lunches have consisted of peanut butter and jelly, tomato sandwiches, bolgna and cheese, left over muffins.


We have 3 days left in the month and I have at the moment tons of meals I can make that will carry over to November!  I seriously could have gotten away with only getting the food at the farmers market with a gallon of milk and 2 loaves of bread for a total of $64 dollars this month........had I been pinched bad enough for money.

It was really a great month for keeping our grocery budget in check, while eating really well, delicious, home cooked meals!

How did you do for October groceries?

See the first of the month Grocery list HERE